Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 09:33
 
ABD,ORTADOĞU'DA BİTEN İTİBARINI TÜRKİYE'YE ŞANTAJ YAPARAK KURTARMAYA ÇALIŞIYOR.
İranlı Reza Sarraf olayı Türkiye kamuoyunu hayli meşgul etmeye devam ediyor.
Güncel Haberi
ABD,ORTADOĞU'DA BİTEN İTİBARINI TÜRKİYE'YE ŞANTAJ YAPARAK KURTARMAYA ÇALIŞIYOR.

17-25 Aralık olaylarının baş aktörü olarak kamuoyunda yer edinen Reza Sarraf,Ortağı İranlı Babek Zencani'nin İran'da yeryüzüne fesatlık yayması suçuyla idama mahkum edilmesi sonucu,İran İstihbaratının kendisine zarar vereceği korkusuyla ABD istihbaratı FBI ile anlaşıp,geziye gidiyor görüntüsüyle kendini ABD'nin eline rehin olarak verdiğini ve bu sürecin Türkiye aleyhine işleyeceğini iyi biliyordu.

 

2013 yılında olaylar patlak verip hukümete karşı Yargı ve Polis darbesi esnasında o zor günlerinde kendisine sahip çıkıp koruyan AK Parti ve onun Genel Başkanı Erdoğan'ı ABD'ye sığındıktan sonra zor duruma düşürecek açıklamalarıyla nasıl zor bir durumda bıraktığı ortada.

 

Bugün Ajanslara düşen haberde,Sarraf itirafçı olduktan sonra Türkiye'de Sinem Aslan isimli çalışanına watsapp'tan kendi el yazısıyla bir not göndermiş ve ABD'deki dava bitip serbest kaldığında yerleşmek istediği Dubai'ye gidip görüşme yapmasını ve kendisine bilgi verilmesini istemiş.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Sarraf hakkında ''ajanlık'' soruşturması açması ve tüm mal varlığına el koyması sonucu ABD'de kendisine büyük bir gözdağı verilmesinin ve ''sus konuşma ülkeye zarar veriyorsun''uyarısının üstü kapalı yapıldığının ve dikkatli olmasının istendiğini ve ABD'nin bu itirafları Türkiye aleyhine birer şantaj aracı olarak kullanma yoluna gittiğini ve bu süreçte Sarraf'ın bu gelişmeler üzerine daha fazla intikam alma yoluna gideceğini,konuşmaya devam edeceğini ve Türkiye'deki Bankacılık sisteminin büyük yara alacağını ve bununda ekonomiye büyük bir zarar vereceği görmekteyiz,ayrıca kendisine geçmişte sahip çıkan Erdoğan ve AK Partiye zarar verdiği de aşikar ortadadır.

 

Türkiye, İran'a ambargo uygulayan ülkeler'in gizlice bu ambargoyu nasıl deldiğini açık açık kamuoyuna açıkladı.Burada mesele şu ABD,17-25 Aralıkta yapamadığını GEZİ olaylarıyla sonuçlandırmaya çalıştı, bundada başarılı olamayınca FETÖ Terör örgütüyle 15 Temmuz darbesine yöneldi,bundada başarılı olamayınca,Sarraf'ı rehin alıp konuşturup Dünya kamuoyunda Türk hukümeti ve Erdoğan'a karşı hırsızlık algısı oluşturup hukümetin 2019 yılında yapılacak seçimler öncesi kamuoyunda imajını sarsıp zor duruma düşmesini amaçlamaktadır.Ayrıca Türkiye'nin,Rusya-İran-Irak-Suriye ile yakınlaşmasının ABD'yi yani İsrail'i ortadoğuda yanlızlaştırıp bitireceğini iyi bildiği için Sarraf olayını bir pazarlık kozu olarak kullanmaktadır.Türkiye'ye ayar çekmeye çalışmaktadır.

 

Mesele ne rüşvet meselesidir,nede ambargoyu delme meselesidir,mesele ortadoğuda biten ABD çıkarlarının yeniden tesisi için Türkiye'yi hizaya getirme operasyonudur.

 

Yoksa 2013 yılından bu güne kadar ABD bu konuda neden bir açıklama yapma gereği duymuyordu,FETÖ'yü ve ekbini halen el üstünde neden tutuyor,AB,FETÖ bir terör örgütü değildir açıklamasıyla neyi anlatmaya çalışıyor.ABD ve AB'nin FETÖ sevgisi nereden kaynaklanmaktadır?

 

Meseleye derinlemesine bakarsak tüm hesaplar Erdoğan'ı oradan indirmek ve yerine ABD'nin her dediğini yapacak,Türkiyeyi avrasya grubundan ayıracak eski tip siyasetçilerin gelmesini arzu etmektedir.

 

Bu saatten sonra bu tutar mı derseniz? AK Parti olan biteni kamuoyuna detaylı bir şekilde anlatıp kamuoyunu ikna ederse tutmaz.Ama bunu başaramazsa artık iktidarda tutunamaz.

 

Ama görünen tabloya göre Türkiye bu işin altından kalkacak güçtedir.

 

Gelişmeleri izleyip ne olduğunu hep beraber göreceğiz.

 

Zafer Tahiroğlu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD,ORTADOĞU'DA, BİTEN, İTİBARINI, TÜRKİYE'YE, ŞANTAJ, YAPARAK, KURTARMAYA, ÇALIŞIYOR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı