Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 13:05
 
Ardahan'da CHP'nin işi çok zor!
Ardahan CHP'de işler çok karışık ve herkeste seçimi kaybedecekleri korkusu hakim.
Siyaset Haberi
Ardahan'da CHP'nin işi çok zor!

Dün gece AK Parti Milletvekili Orhan Atalay'ın Ardahan'dan tekrar listeyi aldığını ve Çıldırlı iş adamı Hamza Bektemur ile bu seçimde birlikte çalışacağını haberleştirip,CHP Ardahan adayınında Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın olduğunu yazmış ,Yılmaz'ın 2.sırasına Göle'den müracaat eden aday adaylarından birisi üzerine çalışıldığını belirtmiştim.

 

Bu Sabah CHP'den Ardahan siyasetini iyi bilen bir abimizi aradım,uzunca bir konuşmamız oldu.Dostumuz diyebileceğim bu kişi Ardahan'da CHP İl örgütü ve merkez ilçe hariç diğer 5 ilçe Başkanı ile Damal ve Hanak Belediye Başkanlarının Öztürk Yılmaz'ı istemediklerini ve nedenlerini belirten bir rapor yazıp altına toplu imza atarak CHP Genel Merkezine verdiklerini söyledi.Başta CHP İl Başkanı Yalçın Taştan ve ilçe Başkanlarının Genel Merkezde bu seçime Yılmaz ile gidilirse kesinlikle seçimi kaybedeceklerini başta Kılıçdaroğlu dahil herkese bunu söylediklerini anlattı. Yılmaz'ın ise Ardahan dan aday olmak için ısrar ettiğini de belirtti.

 

Bu konuşmadan sonra CHP'nin bu seçim öncesi böyle karışık bir tablo ile karşı karşıya bulunması nedeniyle çok zor bir durumda kaldığını farkettim.

 

Ardahan'da yıllardır Göle'yi 2.plana atıp Hanak ve Damal'daki oylara güvenerek Göleyi 16 Yıldır AK Partinin kucağına bırakan CHP'nin bu acemi siyaset örneğinin bu seçimde de devreye konulacağını ve Göle'den ne koparırsak kardır anlayışının artık iflas ettiğini birilerinin görmesi gerekmekte olduğu gerçeğini anlatmakta fayda var.

 

Bu konuda 2011 seçimlerinde Ensar Öğüt liste 1'de iken 2.sıraya Göleden Metin Demir'in konması sonucu AK Parti Göleden 2011 yılında 8500 oy alırken,CHP'nin 3000 oyda kalması,yine 7 Haziran 2015 Seçimlerinde yine Ensar Öğüt'ün 1.sıra adayı olduğu zaman yine Göleli Avukat Sezgin Kaya'yı 2.sıraya koyup,HDP'nin 7500 oy,AK Partinin 4400 oy ve CHP'nin 1250 Oyda kalması ve seçimi kaybetmesine neden olması.

 

1 Kasım seçimlerinde bu sefer Öğüt'ün yerine Öztürk Yılmaz'ın aday olması ve yine onun 2.sırasına Göleli bir adayla seçime gidilmesi sonucu AK Parti Göle'de 7000 oy,HDP 3000 oy alırken,CHP'nin 2200 oyda kalmasının bir nedeni vardı şimdi onu anlatalım.

 

2002'de siyaset sahnesine çıkan AK Parti ağırlığını hep Göle'ye verip buradan blok oy çıkarma hesapları yaptı ve bunda da başarılı oldu.Sosyal Demokrat bir Parti olan CHP'nin liste 1'i 16 yıldır bir Göleli aday'a vermemek için hep direndi,kürt seçmenle arasına hep mesafe koydu,Göleyi kendine istetme olarak gördü ve bunun sonucunda geçmişte Kars siyasetine yön veren Göleli CHP'li siyasetçi olan Sırrı Atalay,Turgut Göle,Kemal Kaya vs vs siyasetçilerinin o başarılarını tarihin çöplüğüne attı.

 

Oysa bu seçimde Ardahan teşkilatı ve 5 ilçe teşkilatınca istenmeyen Mevcut vekil Öztürk Yılmaz'ın Ankara-Bursa-İstanbul'a kaydırılıp bunun yerine Göle'den yıpranmamış bir aday'a liste 1.sırayı verip,liste 2 sırasına Ardahanlı bir adayı koyup seçime öyle giderse Bölge siyasetinin nasıl bir değişiklik içerisinde olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Eğer CHP bu bahsettiğim stratejiyle hareket ederse bu seçimde Göleli bir adayla seçime giderse Göle'de HDP'ye gidecek oylarında önüne geçmiş olacak ve Ardahan'da 1.parti olma yönünde önemli bir adım atmış olacaktır.

 

Ardahan siyaseti AK Parti açısından ve HDP açısından stratejik denklemler üzerine kurulu,CHP'de ise durum tam tersi şöyleki CHP'de adamına göre aday belirleyip hiç bir stratejisi olmadan seçime gidilmekte.

 

Eğer bir il de Milletvekilini il ve ilçe örgütleri artık istemiyorsa,Belediye Başkanları istemiyorsa buna rağmen o adayda ısrar etmenin mantığı ne olabilir.Benim gördüğüm tablo şu CHP Öztürk Yılmaz'da ısrar ederse Ardahan'da şimdiden AK Parti ve HDP adaylarını tebrik edebilirsiniz.

 

CHP'li yetkili ve karar vericilere söyleyeeklerim bunlar,ister yazdıklarım hoşlarına gitsin,ister gitmesin gözüken tablo bu,kamuoyu bu gerçeklerle yaşıyor.

 

2011 yılından beri Ardahan'dan CHP'de 2.sıra adaylığı teklif edilen ve bunu kabul etmeyen dostumuz olan birisinin CHP'nin stratejik hatalarla bu duruma nasıl geldiğini anlatan şu sözü çok önemli.

 

''CHP Göle'den elini ayağını çekti ve Parti olarak Ardahan'da içinden çıkılmaz bir sürece girdi,CHP her seçimde Göleyi,Göleli'yi istetme gibi gördüğü müddetçe Ardahan'da başarıyı yakalaması çok zor,Bu yüzden CHP'nin 16 yıl sonra liste 1'de Göleli bir adayla seçime gidip Göleyi ve Göleliyi kazanması gerekmektedir,ben bu seçimde bunu bekliyorum'' demesi çok önemli bir çıkıştır.

 

Tüm partilerin Ardahan adaylarının yavaş yavaş belli olduğu bu günlerde CHP'nin şapkasını önüne koyup Ardahan için radikal kararlar alması gerekmektedir.Bu seçime Göleli bir aday ile gitmelidir.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ardahan'da, CHP'nin, işi, çok, zor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı