Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 09:02
 
CIA ajanı Graham Fuller'e yakalama kararı
CIA'nın eski başkan yardımcısı Graham E.Fuller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkartıldı.
Güncel Haberi
CIA ajanı Graham Fuller'e yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkartılan yakalama kararında Graham E.Fuller'e “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlamaları yöneltildi.

 

Yakalama kararında "Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol alan diğer kişilerle Graham E. Fuller’in irtibatının ve atılı suçları işlediğine yönelik bulguların tespit edildiği" ifadeleri yer aldı.

 

'TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ'

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine mahkeme tarafından verilen yakalama kararının en dikkat çeken bölümlerinden biri ise 15 Temmuz darbe girişiminin sonrası Graham E. Fuller’in Türkiye’yi terk etmiş olduğunun belirlendiği ve halen yakalanamamış olmasına yönelik olarak yapılan vurgu oldu.

 

Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey’in 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada Splendid Otel’de yapılan toplantıda darbeyi organize edip koordine ettiği ileri sürülmüştü.

 

Graham E. Fuller’in de aynı toplantıda olduğu yönünde iddialar ileri sürülmüş ancak bugüne kadar resmi olarak bu doğrulanamamıştı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Fuller hakkında verdiği yakalama kararı ile ilk kez Fuller’in 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Türkiye’de olduğu ve ardından ülkeyi terk ettiği bilgisi resmi kayıtlara girdi.

 

DUGİN: RUS İSTİHBARATI DELİLLERİ TÜRKİYE'YE VERDİ

 

Rus Strateji uzmanı Aleksandır Dugin geçen hafta çıktığı bir Tv programında darbe öncesi Büyükada’daki toplantıya Henry Barkey ve Graham E. Fuller’in katıldığını iddia ederek, “Rus istihbaratının bu konuda elinde kesin deliller bulunuyor ve bu deliller Türkiye’ye iletildi. Darbe girişimi hiç kuşkusuz CIA ajanları tarafından yönetiliyordu” ifadeleri kullanmıştı.

 

FETÖ'NÜN AKIL BABASI: GRAHAM FULLER!

 

(ARŞİV ARAŞTIRMA)

 

CIA'nın Türkiye ve Ortadoğu Masası Şefi Graham Fuller'i Türkiye, ABD'nin "Ilımlı İslâm Projesi" kapsamında yürüttüğü faaliyetler içinde tanıdı. Bu dönemde en ünlü sözü de "Artık Atatürk'ü bırakın, İslâm ile barışın" oldu. Aynı zamanda psikolojik savaş elemanı da olan Fuller, sık sık yaptığı açıklamalarda üniter devlet yapımızı ve Türk Ordusu'nu hedef aldı. PKK ile anlaşmamızı istedi. Sık sık Diyarbakır'a giderek konferanslar verdi ve kışkırtıcı açıklamalarda bulundu. İşbirlikçi gerici kesimleri kışkırtarak 28 Şubat 1996 yılındaki atılımı boğmaya çalıştı. Faaliyet ve açıklamaları nedeniyle TSK tarafından uyarıldı. En önemli ürünü ise 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle püskürtülen FETÖ hareketini yaratmasıydı. Fetullah Gülen'in akıl hocası da olan Fuller, Gülen'in yurt dışına çıkarılmasında görev üstlendi. ABD'de kalmasında da referans verenlerdendi... Her fırsatta Türk Ordusunu darbecilikle suçlayan Fuller, 15 Temmuz darbe girişimindeki 'parmağı' deniyle arananlar listesine girdi.

 

KIDEMLİ CIA'CI

 

1937 ABD doğumlu olan Graham E. Fuller, Harvard Üniversitesi'nden mezun oldu. Bu Üniversite'de Rusya ve Orta Doğu çalışmalarında bulundu. 20 yıllık dışişleri görevinin 17 yılını Almanya, Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Kuzey Yemen, Afganistan, Hong Kong gibi ülkelerde çalışarak geçirdi. 1982 yılında yakın doğu ve güney Asya'dan sorumlu CIA'nın Milli Haberalma görevine atandı. 1986 yılında ulusal seviyede stratejik tahminler umumi sorumlusu olarak CIA Milli Haberalma Konseyi başkan yardımcılığına getirildi.

 

RAND'IN AKIL HOCASI

 

1988 yılında doğɾudan devlet ile çalışmalaɾını sonlandıɾan Fulleɾ, CIA'nın yan kuruluşu RAND Corporation şiɾketine Oɾta Doğu, Oɾta Asya, Güney ve Güneydoğu Asya ve Sovyetleɾ Biɾliği etnik pɾoblemleɾi ile ilgili çalışmalaɾ yaρma göɾeviyle katıldı. Rusça, Tüɾkçe, Aɾaρça ve Çince bilen Fuller'in Türkçe'ye çevrilmiş yedi kitabı bulunuyor.

 

İşte Türkçe'ye çevrilen kitapları:

Yükselen Bölgesel Aktör Yeni Türkiye Cumhuriyeti

İslâmsız Dünya

Siyasal İslâm'ın Geleceği

Demokrasi Tuzağı

Türkiye'nin Kürt Meselesi (Hanri J. Barkey ile yazdı)

Türkiye ve Arap Baharı

Kuşatılanlar İslâm ve Batı'nın Jeopolitiği

Kaynak: Editör:
Etiketler: CIA, ajanı, Graham, Fuller'e, yakalama, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı