Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:41
 
Filistin'de 61 şehidin 6’sı çocuk!
ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını protesto eden Filistinlilerin üzerine göz yaşartıcı gaz ve gerçek silahlarla saldıran katil İsrail’in şehit ettiği kişi sayısı 6’sı çocuk olmak üzere 61’i buldu. Şehitler arasında göz yaşartıcı gazdan dolayı şehit olan 8 aylık kız çocuğu da bulunuyor!
Güncel Haberi
Filistin'de 61 şehidin 6’sı çocuk!

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere karşı İsrail askerlerinin ateş ederek karşılık vermesi sonucu 59 Filistinli kişi şehit olmuştu. Dün sabah Filistinli Ömer Ebu Ful’un hayatını kaybetmesiyle Gazze’deki şehit sayısı 61’e yükseldi.

 

Filistin Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybedenlerin 6’sının çocuk, dördünün güvenlik görevlisi olduğunu söyledi. Yaralı sayısının ise 2800’ü aştığı belirtildi.  Hayatını kaybeden 6 çocuktan birinin göz yaşartıcı gazdan etkilenen 8 aylık kız çocuğu Leyla el Gandur olduğu ifade edildi. İçişleri Bakanlığı yaralananların 122’sinin çocuk 44’ünün de kadın olduğu açıklandı.

 

 27 KİŞİNİN HAYATİ TEHLİKESİ VAR

 

Filistin Sağlık Bakanlığı bin 204 Filistinlinin gerçek mermi ile yaralandığı, 79 Filistinlinin ensesinden, 161’nin kolundan 62’sinin de sırtından ve göğsünden vurulduğu, 52’sinin karnından, bin 55’inin de bacaklarının alt kısmından vurulduğunu açıkladı. Yaralıların en az 203’ünün çocuk olduğu, 78’inin de kadın olduğu ifade edildi.

 

Yaralıların 27’sinin hayati tehlikesinin bulunduğu, 59’unun ciddi şekilde yaralandığı, 735’inin ise orta derecede yaralı olduğu, 882’sinin ise hafif yaralandığı ifade edildi.

 

Üç kişinin plastik mermiyle, 91’inin şarapnel parçasından yaralandığı, 100 kişide kesikler ve morluklar oluştuğu, 737 kişinin ise göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi. İçişleri Bakanlığı hayatını kaybeden 4 güvenlik görevlisinin görevlerini yaparken öldürüldüğünü söyledi. İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir ambulansın hasar gördüğü, bir doktor ve 11 gazetecinin yaralandığı ifade edildi.

 

NEKBE’DE ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

 

70 yıl önce topraklarından zorla sürülen Filistinlilere evlerine geri dönme hakkı verilmesi için Gazze’de başlatılan Büyük Dönüş Yürüyüşü bugün Batı Şeria’da yeniden başladı. Gösteriler sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Filistinli siviller yaralandı.

 

Filistinliler Nekbe Günü’nün 70’inci yıldönümü nedeniyle bugün gösteri yürüyüşlerine yeniden başladı. Nekbe Günü’nde bütün kuruluşlar için grev açıklaması yapıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Filistin'de, 61, şehidin, 6’sı, çocuk!,
Yorumlar
Haber Yazılımı