Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 09:16
 
İran ambargosunu herkes delmiş
US Energy Information Administration’un Türkiye’ye yönelik iddiaları kapsayan Şubat-Haziran 2011 raporuna göre, AB ülkeleri, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore, İran'a yönelik ambargoyu deldi.
Dünya Haberi
İran ambargosunu herkes delmiş

US Energy Information Administration isimli kurumun Şubat -Haziran 2011 dönemini kapsayan raporuna göre, Çin günde 543 bin varil petrolü İran'dan ithal etmiş. Avrupa Birliği (AB) 450 bin varil petrol ithalatı yapmış. Japonya 341 bin, Hindistan 328 bin, Güney Kore 244 bin ve Türkiye 183 bin varil petrol ithalatı gerçekleştirmiş. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, raporda AB ülkelerine de yer verilirken, yine aynı zaman diliminde İtalya 183 bin varili İran'dan almış. Sadece bu veriler bile İran'a uygulanan ambargonun farklı şirketlerce delindiğinin en önemli kanıtı olarak yorumlandı.

 

Zarrab’ın İran’la yaptığı ticareti gerekçe gösterip, Türkiye’yi karalamaya çalışan ABD, kendi firmalarının da İran’la alışverişini görmezden geliyor. Dünyada İran’a en çok mal satan firmalar ABD’li Bunga ve Cargill. Bezner şekilde, önceki yıllarda basın yayın organlarında Citibank, Deutche Bank, Merrill Lync, Standart Chartered gibi bankaların da aralarında bulunduğu birçok bankanın son 10 yılda İran ile değeri 20 milyar doları bulan doğrudan 25 bin işlem yaptığı iddiları yöneltildi. İlgili şirketler konusunda ciddi iddialar ve belgeler söz konusu iken ABD ve AB başta olmak üzere ilgili ülkelerde araştırma yapılmaması dikkat çekti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İran, ambargosunu, herkes, delmiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı