Haber Detayı
22 Mayıs 2016 - Pazar 00:52
 
İstanbul'da Çerkeslerden anma yürüyüşü
Galatasaray Meydanı'nda saat 20.30'da toplanan Çerkes Dernekleri Federasyonu üyesi yaklaşık bin kişi, 152 yıl önce Çarlık Rusyası tarafından sürgün edilen Çerkesleri, anma yürüyüşü düzenledi.
Güncel Haberi
İstanbul'da Çerkeslerden anma yürüyüşü

Grup, İstiklal Caddesi üzerinden Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önüne kadar geldi. Kalabalığın önünde, üzerlerinde yöresel kıyafetler olan kişiler siyah çelenk ile ellerinde meşaleler taşıyarak yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı başkonsolosluk önünde Çerkes sürgününü anlatan konuşmalar yapıldı.
 

Ardından Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, basın açıklamasını okudu.
Açıklamada, “Çarlık Rusya emperyal hevesleri uğruna 300 yıl süreyle Kafkasya'ya saldırılarda bulunmuş, yerli halklara uyguladığı ağır bir soykırım sonrasında da 1864 tarihinde ülkelerini işgal etmiştir. Rusya'nın eli kanlı Çarları bununla yetinmemiş, hayatta kalan nüfusun yüzde 90'ını oluşturan 2 milyonu aşkın Çerkesi de yurtlarından söküp atmıştır. Sürülen Çerkeslerin yarım milyonu açlık, soğuk, algın hastalıklar ve karşılaştıkları olumsuz şartlar nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir. Sürgün sonucunda 6 milyonu Türkiye'de olmak üzere 7 milyonu aşkın Çerkes hala anayurdu dışında ve dünyanın 40 ülkesine dağılmış vaziyette, yok olma altında yaşamaktadır. Çerkes halkının bu mağduriyetinin giderilmesi yükümlülüğü elbette ki Çarlık Rusya'sının bugünkü hukuki mirasçısı konumunda olan ve hala topraklarımızı denetim altında tutan Rusya Federasyonu'na düşmektedir. Bu nedenle Rusya Federasyonu'nu, işlenen bu tarihi suçu kabul edip Çerkes halkından özür dilemeye, Çerkeslere yurtlarına dönüş yolunu açmaya ve diaspora Çerkeslerine cumhuriyetimizin vatandaşlığını alma hakkını tanımaya çağırıyoruz." denildi.

 

Daha sonra başkonsolosluk önüne siyah çelenk bırakan grup üyeleri olaysız bir şeklide dağıldı.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İstanbul'da, Çerkeslerden, anma, yürüyüşü,
Yorumlar
Haber Yazılımı