Haber Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 11:23
 
Menbiç'ten Afrin'e terör konvoyu
TSK ve ÖSO’nun Zeytin Dalı Harekatı’yla ağır kayıp veren terör örgütüne can simidi Rusya, ABD ve Esad’dan geldi. Menbiç ile Kobani’de toplanan ve Afrin’e giden 600 PKK’lının silah, mühimmat ve uçaksavar yüklü terör konvoyuna ABD göz yumdu, Rusya izin verdi, Suriye rejimi ise yolu açtı.
Dünya Haberi
Menbiç'ten Afrin'e terör konvoyu

Terör örgütü YPG/PYD, Zeytin Dalı Harekatı’nda sayıları bine yaklaşan terörist kaybını telafi etmek için, 600 PKK’lıyı 2 bin kişiyle yaklaşık bin araçlık bir konvoyla Afrin’e soktu. ABD’nin kontrolündeki Menbiç ve Kobani’de toplanan teröristler önceki gece yola çıktı. Rusya ve Suriye rejiminin kontrolündeki Tel Rıfat bölgesinden geçen terör konvoyu Afrin’e girdi. KARAR’ın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre, TSK ve istihbarat birimleri hava takibiyle izlediği terör konvoyunu, SİHA ve uydu görüntüleriyle analiz etti. Konvoyda kaç sivil, kaç terörist ve ne kadar silah olduğu tespit edilerek ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Terör örgütü bir yandan uluslararası toplumu manipüle etmek için ‘masum insanlar katlediliyor’ propagandası yaparken, diğer yandan da TSK’nın vurmayacağını bildiği sivilleri terör konvoyuna kalkan yaptı. Konvoyun içine terör örgütünün baskı ve tehdidiyle memur ve öğrencilerin de dahil edildiği belirtildi.

 

SİLAH ABD’DEN, İZİN RUSYA’DAN: KARAR’ın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre, terör örgütünün, Afrin’e ‘dayanışma’  adı altında gönderilen konvoyun hazırlıklarına geçtiğimiz haftadan itibaren başladığı öğrenildi. Konvoya katılmak için örgütün kontrolündeki bölgeler Menbiç, Kamışlı, Dırbasiye, Malikiye, Haseke ve Kahtaniye’den çıkan araçlar Kobani’de toplandı. Burada farklı bölgelerden gelen PKK’nın çatışma deneyimi olan teröristleri tarafından silah ve mühimmatlar araçlara yüklenerek konvoya dahil edildi. Bu nedenle terör konvoyu yola gece saatlerinde çıktı. Konvoya Afrin’deki teröristlerin özellikle istediği uçaksavarların da yerleştirildiği kaydedildi. Menbiç’ten ve rejim kontrolündeki Halep’ten geçen konvoyun, terör örgütü YPG/PYD’nin elindeki Şeyh Maksud’da Afrin’e giriş için izin verilinceye kadar bekletildiği öğrenildi. Rusya’nın ve rejimin onayından sonra da Afrin’e girişlerin başladığı ifade edildi.

 

SİVİL GÖRÜNÜM TAKTİĞİ: Diğer yandan YPG’nin Fırat’ın doğusunda da panik yaşadığı ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin, özellikle sınır hattında bulunan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad, Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn, Suruç’un karşısındaki Kobani ve Şırnak’ın Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı’da bulunan sözde karargahları yerine dağınık olarak bekledikleri belirtildi. YPG kontrolündeki bu bölgelerde bulunan teröristlerin büyük çoğunluğu kamuflajlarını çıkardı. Örgüt üyelerinin bu şekilde kendilerini kamufle ederek sivil olarak görünmeye çalıştığı kaydedildi. Ayrıca sınır hattındaki bu bölgelerde yaşayan ve zorla silah altına alınan bazı YPG’lilerin, Afrin’e gönderilmek istendiği, gitmek istemeyenlerin de infaz edildiği bildirildi.

 

KRİTİK BÖLGEYE RUS YARDIMI

 

Suriye’nin doğusunda bu gelişmeler yaşanırken, TSK’nın önceki gün bir şehit verdiği İdlib’de de dikkat çeken bir gelişme oldu. Buna göre İdlib’in ortasında bulunan ve hala rejim kontrolünde olan Kefraya ve Fuah bölgelerine Rus kargo uçakları tarafından paraşütle silah ve çeşitli yardım malzemeleri indirildi. Rus uçaklarının ayrıca bölgeye havadan personel indirdiği de kentteki  muhaliflerce görüntülendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Menbiç'ten, Afrin'e, terör, konvoyu,
Yorumlar
Haber Yazılımı