Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 09:53
 
Myanmar’da insanlık yok!
Irkçı Budist yönetim Arakan’a insani yardımlara izin vermiyor
Dünya Haberi
Myanmar’da insanlık yok!

Myanmar hükümeti, Arakan’ın kuzeyinde katil ordu ve Budist teröristlerin saldırısı altındaki bölgelere insani yardım götürülmesini engelliyor. Arakan’da yerlerinden edilmiş 100 binden fazla Arakanlı Müslüman’ın kaldığı kamplara da saldırıların başladığı 25 Ağustos’tan bu yana insani yardım yapılamıyor.
Irkçı Myanmar hükümeti, Arakan eyaletinin kuzeyinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısı altındaki bölgelerde Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyet göstermesine izin vermiyor. Myanmar hükümeti BM’ye bağlı tüm yardım kuruluşları ile 16 uluslararası kuruluşun, saldırıların sürdüğü bölgelerde faaliyette bulunmasını engelliyor.
 

 

Myanmar’daki BM Yerleşik Koordinatörlüğü Ofisince gazeteye yapılan açıklamada, söz konusu bölgelerde gıda, su ve tıbbi malzeme gibi hayati yardımların askıya alındığı belirtilerek, “Buradaki güvenlik durumları ve hükümetin saha ziyaretleri bizi yardımları dağıtamaz hale getirdi” ifadeleri kullanıldı. Eyalette yerlerinden edilmiş 100 binden fazla Arakanlı Müslüman’ın kaldığı kamplarda da saldırıların başladığı 25 Ağustos’tan bu yana insani yardım yapılamadığına işaret edilen açıklamada, “BM, en yakında zamanda insani yardım faaliyetlerine yeniden başlamak için yetkililerle iletişim halinde” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, Arakan’ın diğer kesimlerinde yardımların sürdüğü kaydedildi.
 

 

KÖYLER YAKILIYOR
 

 

Bu arada Arakan’ın Maungdaw kentine bağlı Maung Na Ma, Waprang, Mazawr Fara, Shil Khali köylerinin ordu ve Budist milliyetçilerce dün akşam saatlerinde ateşe verildiğine dair görüntü ve fotoğraflar sosyal medya üzerinden yayınlandı. AA muhabirinin, Arakanlı Müslümanlara ait güvenilir sivil toplum kuruluşu (STK) ağları ve yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, söz konusu köylerde 600 ila 800 ev yok oldu.
ÇATIŞMA ALANLARINA ERİŞİM İZNİ YOK
 

 

Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), BM Nüfus Fonu (UNFPA) ve BM Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF), bir haftadan uzun süredir Arakan’ın kuzeyindeki saha çalışmalarını yapamadığı, bu durumun da bölgedeki insanlar açısından hayati tehlike oluşturduğu ifade edildi. Öte yandan, BM kuruluşlarının yanı sıra Oxfam, Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı) gibi uluslararası yardım kuruluşları da Myanmar hükümetinin “çatışma alanlarına” erişim izni vermemesi nedeniyle bölgedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını duyurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Myanmar’da, insanlık, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı