Haber Detayı
01 Eylül 2015 - Salı 00:01
 
NY Times, Türkiye'yi Başkan'ın Adamları'na benzetti
Dünyanın en saygın gazetelerinden The New York Times, dün yayımladığı başyazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi ‘otoriter iktidarını' kurtarmak ve yetkilerini daha da genişletmek için ayrılıkçı Kürtlere karşı savaş başlattığını iddia etti.
Siyaset Haberi
NY Times, Türkiye'yi Başkan'ın Adamları'na benzetti

Türkiye'de son dönemdeki siyasi gelişmeleri, artarak devam eden şiddet olaylarını ve Erdoğan'ın şahsi siyasi hırslarını konu alan başyazıda çarpıcı iddialara yer verildi.

 

Gazetenin resmi görüşünü yansıtan başyazı, Erdoğan'ın PKK ile olan savaşı ‘dikkat dağıtmak' için başlattığını ve bunun arkasındaki ana sebebin de kendi siyasi hırsları olduğunu yazdı. Gazeteye göre PYD'nin Suriye'de son dönemde elde ettiği kazanımlardan rahatsız olan Erdoğan, Kürtlerin bir devlete sahip olmasından endişe duyuyor.

 

Zor durumdaki siyasi liderlerin kamuoyunun dikkatini dağıtacak taktikler kullanmasının olağandışı olmadığını belirten gazete, Erdoğan'ın siyasi oyunlarını da 1997 yapımı meşhur bir Hollywood filmine benzetti.

 

Başkanın Adamları

 

Yazıda, Türkiye'deki son siyasi gelişmelerin seçimlerden kısa bir süre önce halkın dikkatini ABD Başkanı'nın adının karıştığı bir taciz skandalından başka bir yöne çekmek için Arnavutluk'la sahte bir savaş başlatıldığını anlatan Başkanın Adamları (Wag the Dog) filminin senaryosuyla benzerlik teşkil ettiği ifade edildi.

 

Bu senaryonun ‘gerçek zamanlı ve daha tehlikeli' bir versiyonunun Türkiye'de yaşandığını vurgulayan başyazı, AKP'nin 7 Haziran seçimlerinde meclis çoğunluğunu kaybetmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidarda kalmak için ‘çaresiz bir mücadele' içinde olduğunu belirtti.

 

"1 Kasım'daki erken seçimlerden önce, hükümete desteğini artırmak, böylece devam eden otoriter iktidarını kurtarmak ve büyük ölçüde yetkilerini genişletmek için açık bir çaba içerisinde olan Sayın Erdoğan, Kürt ayrılıkçıları veya PKK ile geçen ay savaşı tekrar alevlendirdi." şeklinde bir iddiaya yer veren gazete, Erdoğan'ın yakın zamana kadar Türkiye'deki Kürtlerin haklarını tanıma yolunda adımlar attığını anımsattı.

 

İki polis memurunun öldürülmesinin mevcut savaşın bahanesi olarak sunulduğunu yazan gazete, "Erdoğan'ın bu olaya karşı topyekûn bir savaş başlatmak dışında yollar bulabilirdi." yorumunda bulundu.

 

ABD bu savaşı durdurmalı

 

AKP'nin mecliste çoğunluğu kazanması ve daha güçlü bir başkanlık sistemine geçiş için Erdoğan'ın uzun süre Kürtlere güvendiğini ifade eden başyazı, birçok Kürt vatandaşın, laik Türklerle birlikte HDP'ye oy kullandığını hatırlattı. Erdoğan'ın, PKK'ya karşı düzenlenen askeri operasyonlarla milliyetçi kesime hitap etmek niyetinde olduğunu savunan gazete, ‘ayrılıkçı Kürtlerin', Suriye'deki kazanımlardan esinlenerek bir Kürt devleti kurabileceğini ve Erdoğan'ın da bundan korktuğunu öne sürdü.

 

İncirlik ve diğer iki askeri hava üssünün IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlar için kullanıma açılmasının ‘çok geç kalınmış' bir taahhüt olduğunu kaydeden başyazı, Erdoğan'ın ana önceliğinin Kürt ayrılıkçılarla mücadele etmek olduğunun ‘açık' olduğunu yazdı.

 

Gazete ayrıca, ABD hükümetinin bölgede nüfuzunu kullanarak savaşı durdurması ve IŞİD'e yönelik mücadeleyi zorlaştıran askeri operasyonlara devam etmesi için Erdoğan'ın bu bahaneden mahrum bırakılması tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NY, Times,, Türkiye'yi, Başkan'ın, Adamları'na, benzetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı