Haber Detayı
27 Ocak 2015 - Salı 20:28
 
Saldırganlar 24. katta kendilerini havaya uçurdu!
Libya'nın başkenti Trablus'ta Türklerin kaldığı otele saldırı düzenlendi. Etrafları kuşatılan saldırganlar kendilerini 24. katta havaya uçurdu.
Dünya Haberi
Saldırganlar 24. katta kendilerini havaya uçurdu!

Libya'nın başkenti Trablus'ta, silahlı kişiler lüks bir oteli bastı. AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi, etrafları kuşatılan saldırganların kendilerini 24'üncü katta havaya uçurduğunu söyledi. AP, IŞİD'in Libya kolunun üstlendiği saldırıda beş turistin öldüğünü duyurdu.

 

 

OTELDE TÜRKLER DE KALIYORDU

Associated Press'e konuşan bir Corinthia Oteli çalışanı; otelde Türk, İtalyan ve İngiliz misafirlerin kaldığını, ancak saldırı anında otelin büyük oranda boş olduğunu ifade etti.

5 TURİST HAYATINI KAYBETTİ

AP'nin haberine göre, özel harekat komutanı Mahmud Hamza, uydudan yayın yapan El Neba televizyonuna yaptığı açıklamada, beş turistin öldüğünü söyledi. Hamza, hayatını kaybeden kişilerin hangi ülkeden olduğunu açıklamadı.

"Durumun kontrol altında" olduğunu söyleyen Hamza, saldırganların nerede olduğunu belirtmedi ancak otelde başka rehine olmadığını ifade etti.

 

12 TURİSTİ REHİN ALMIŞLARDI

Anadolu Ajansı, saldırganların, oteldeki 12 turisti rehin aldığını bildirmişti.

Bir emniyet yetkilisi daha önce Reuters'a yaptığı açıklamada, "Güvenlik güçleri misafirleri tahliye ediyor. Saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Saldırganların 23'üncü katta rehin tuttuğu kişiler olabilir. Bu yüksek bir olasılık" demişti.

 

OTELİN ETRAFI KUŞATILMIŞTI

Reuters, saldırganların, bomba yüklü bir araç patlattıktan sonra otele girdiğini bildirdi. Patlamada, otelde çalışan üç güvenlik görevlisinin öldüğü belirtildi. Ajans, silahlı bir kişiyi tutuklayan güvenlik güçlerinin, deniz kıyısındaki otelin çevresini kuşattığını aktarmıştı.

Trablus'taki hükümetin başbakanı Ömer el Hassi'nin de saldırı sırasında otelde olduğu ancak daha sonra tahliye edildiği belirtildi. Libya televizyonu, "içeride üst düzey yetkililerin" olduğunu bildirdi ancak başka detay vermedi.

Radikal dinci örgütleri izleyen SITE Inteligence, saldırıyı IŞİD'in Libya kolunun üstlendiğini bildirdi.

 

Kaynak:Ajanslar

Kaynak: Editör: Dış Haberler
Etiketler: Saldırganlar, 24., katta, kendilerini, havaya, uçurdu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı