Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 09:40
 
Türkiye ve Rusya’nın çıkarları örtüşüyor
Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Alexander Dugin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulunurken "Türkler, PKK’yı bir terörist örgüt olarak görüyor ve bu Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu. Rusya da bölgedeki Amerikan askeri varlığından rahatsız. Dolayısı ile nesnel olarak Türkiye ve Rusya’nın çıkarları örtüşüyor" dedi.
Güncel Haberi
Türkiye ve Rusya’nın çıkarları örtüşüyor

Mehmetçik'in terör örgütü PYD/PKK'ya büyük bir darbe vurduğuZeytin Dalı Harekatı devam ederken Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Alexander Dugin de harekata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Amerika'nın artık Suriye'de kaybettiğini dile getiren Dugin, Türkiye'nin NATO'dan ayrılması gerektiğini ve İncirlik'teki Amerikan üssünün de sorgulanmasının şart olduğunu dile getirdi.

 

Aydınlık'a konuşan Dugin, "Türkler, PKK’yı bir terörist örgüt olarak görüyor ve bu Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu. Rusya da bölgedeki Amerikan askeri varlığından rahatsız. Dolayısı ile nesnel olarak Türkiye ve Rusya’nın çıkarları örtüşüyor." ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan Dugin, Zeytin Dalı Harekatı sonrası yaşanabilecek gelişmelere ilişkin de şu şekilde konuştu:

 

Amerika’nın tepkisi çabuk gelecektir. Bunun savaş olacağını düşünmüyorum ama çok ciddi bir adım olacaktır. Çok dramatik bir durumla karşılaşmaya hazırlıklı olmalıyız. Birbirimize bağlılık göstermeliyiz ve harekete geçmeliyiz. Ülkelerimizin egemenliği ve bağımsızlığı için mücadele veren meşru demokratik liderlerimizi desteklemeliyiz. Diplomatik veya istihbarat stratejileriyle aldatılmamalıyız. Örneğin, bulabildikleri her yolla Rusya, Türkiye, İran ve Suriye arasındaki ittifakı bozmaya çalışacaklar. Çünkü Amerikalılar için tek çözüm yükselen jeopolitik üçgeni, Avrasya üçgenini, Rusya, Türkiye, İran üçgenini kesinlikle yok etmeye çalışacaklardır. Bölgede önemli bir jeopolitik güç olma rolünü kaybettiler ve bunun anlaşılması için, artık son dönemece girildi. İttifakımızı yok etmeye çalışacaklar, provokasyonlar yapacaklar. Sahada Türk, Rus ve Suriye birliklerinin iletişim halinde olmaları, diplomasi trafiğinin kesintiye uğramaksızın devam etmesini sağlarsak bu oyunu bozabiliriz. Yaşanan durum bölgenin jeopolitiğinde ve siyasi tarihinde çok dramatik bir anı temsil ediyor.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, ve, Rusya’nın, çıkarları, örtüşüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı